Vali Şahin'den tokat gibi cevap!
Yerel 12 Ocak 2017 Perşembe 16

Vali Şahin'den tokat gibi cevap!

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amerikalı bir şirket uzmanının yaptığı “akıllı şehir” sunumunu beğenmeyerek, “Sömürge ülkesi gibi görüldüğümüzü hissediyorum” dedi.

Akıllı şehirde ilk stratejili kent olacak olan Samsun’da Akıllı Şehir Stratejisi Yönlendirme Toplantısı valilik binası toplantı salonunda yapıldı. Samsun, başlatılan projeyle Türkiye’de yol haritası ve stratejisi olan bir akıllı şehir olacak. Proje hayata geçmeden önce yapılan yönlendirme toplantısında sağlık, ulaştırma, iletişim, enerji, su ve kent hizmetleri gibi konu başlıkları tartışıldı.

Toplantı sonrasında Akıllı Şehir Stratejisi projesini Samsun’a uygulayan ABD’li IBM firmasının uzmanlarından Dr. Jacob Dencik, projenin uygulandığı şehirleri ve Samsun’a uygulanabilecek projeler hakkında sunum yaptı. Toplantı, firmanın diğer uzmanları ve ortakları tarafından yapılan sunumlarla devam etti.

Vali Şahin: “Biraz sömürge ülkesi gibi görüldüğümüzü hissediyorum”

Yapılan sunumların ardından sömürge ülkesi gibi görüldüklerini hissettiğini vurgulayan Vali Şahin şunları söyledi: “Aslında çok yatkın olduğumu düşündüğüm konuyu anlayamadım. Tercümede de senkron tutturulamadı. Ayrıca IBM’i merak ediyorum. Sadece bir rapor mu hazırlayacak bize yoksa raporun arkasından bize bir takım yazılımlar sunacaklar mı? Biraz sömürge ülkesi gibi görüldüğümüzü hissediyorum bu yapılanlardan. IBM denince aklımıza dijital makineler geliyor. Bilgisayarlar ve yazılımlar geliyor. Özellikle IBM’in bize ne sunduğunu, nereye kadar bizimle beraber olduğunu anlamak istiyorum. Sunumda sistemlerin sistemleri diye tanıtıldı. Fakat örnek şehirlerde ya enerji tasarrufu ya işe yerleştirme ya da su yönetimi gibi öne çıkan şehirlerin örnekleri verildi. Bu sistemlerin sistemi ise bunların tamamının entegre edilebileceği bir yapı olması gerektiğini tasarladık. Yoksa sadece trafik ya da yolcu taşıma konusu ise onu belediye yapsın. Halbuki normal hayatta ihtiyaç duyduğumuz konuların da entegre edildiği yazılımın ve donanımın iç içe geçmesi gerekiyor. Diğer taraftan yeni bir kavram ortaya atıldı bugün. Akıllı şehirden bizi anlayan şehire geçiş. Daha biz akıllı şehri anlamadan bir de yeni bir kavram attınız kucağımıza pimi çekilmiş bir bomba gibi. Nedir bu. Akıllı makineleri anlamakta zorluk çekiyorken, bizi de anlayan makineleri ortaya sürdünüz. Ama biz daha yazılım konusunda çok yetkin değiliz.”

“Benim kanıma dokunuyor”

Teknolojiyi dışarıdan almanın zoruna gittiğini belirten Şahin sözlerini şöyle bitirdi: “Eğer IBM bu konuda bizimle beraber sürekli çalışacaksa, sadece raporlamayla yetinmeyecek ise mutlak suretle bir ofset anlaşması yapılması tarafında yer almak istiyorum. Ya da bir ofset anlaşması yapalım. Tabii ki IBM olsun, raporlama olsun, yazılımda donanımda olsun ama şehir sadece bunları satın almak konumunda mı olsun? Bizim her halükarda bir yazılım oluşturmamız gerekiyor. IBM bu noktada bize destek olursa biz de şehrin dinamiklerini harekete geçiririz. Yoksa dün bize bilgisayar satıyorlardı, bugün akıllı yazılımlar ya da bizi anlayan ürünleri satacaklar. Bu açıkçası benim kanıma dokunuyor. Bu ısrarla vurgulamak istiyorum. Bu işler afilli olsun diye mi yapacağız. Bizim hayatımızı kolaylaştırmalı. Bunların bir aşamayla gitmesi gerekiyor.”


Yönlendirme toplantısı, Vali Şahin’in son analiz konuşmasının ardından sonlandı.
Vali Şahin'den tokat gibi cevap!
Etiketler ; İbrahim Şahin ,
İlginizi Çekebilir