Abone ol | Biyografi | Tüm yazıları
Gülsüm ATİK

Gazeteci Özgür Olmalıdır

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü.

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı almıştı.

Gazeteciler de, patronların boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde, 'Basın' adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde çıkardı.

İşte bu olay, o tarihten sonra 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' olarak kutlandı.

Ancak 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, 'bayram' olmaktan çıkarıldı, 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak anılmaya başlandı.

Ve bugün 10 Ocak 2017!

Tam 56 yıl geride kaldı.

Türkiye yine olağanüstü günler yaşıyor. Basın emekçileri bugün de 'bayram' yapamıyor, ‘Çalışan Gazeteciler Günü'nü buruk geçiriyor.

Yıpranma hakkımız tırpanlandı, işsizlik tehdidi tehlikeli boyutlara tırmandı. Sendikal güvenceden yoksunuz, sosyal haklarımız yetersiz. Baskılar arttıkça gazeteciler zarar görüyor, bazıları işini kaybediyor, en temel görevlerini yapamaz hale geliyorlar.

Gazeteciler zor koşullar altında kamusal görevini yerine getirmeye, toplumun 'gözü, kulağı, sesi' olmaya çalışıyor; halkın bilgi edinme hakkı için mücadele veriyor.

Unutulmamalıdır ki, gazetecilerin olmadığı, özgürce çalıştırılmadığı, yasaklanıp, sansürlendiği toplumlarda, demokrasiden söz edilemez. Gazetecilerin susturulduğu toplumlarda sokaktaki insan kör ve sağır demektir.

15 Temmuz FETÖ kanlı darbe girişiminin püskürtülmesinde özgür basın, ilkeli gazetecilik tarihsel bir işlev görmüştür. Bir kez daha anlaşılmıştır ki, darbeleri önleminin en temel yolu hür basından;  demokrasi ve özgürlüklerin sınırının olabildiğince genişletilmesinden geçiyor.

Özgür 10 Ocaklar beklentimizle tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.

Yazarın diğer yazıları
Avrupa'nın Çifte Standardı 28 Şubat 2017 Salı
Hocalı 27 Şubat 2017 Pazartesi
Bu Ülke Hepimizin! 26 Şubat 2017 Pazar
Al Birini Vur Ötekine 25 Şubat 2017 Cumartesi
Çok Ağır Bir Sorumluluk 23 Şubat 2017 Perşembe
İşsizim ve Güçsüzüm! 21 Şubat 2017 Salı
Telekulak’tan Bylock’a Emniyet 18 Şubat 2017 Cumartesi
Neoliberalizmle Olmaz! 16 Şubat 2017 Perşembe